
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Output Current | 40 mA |
| Output Voltage | 8 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Min Input Voltage | 10 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | -150 mV |
| Line Regulation | 120 mV |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 3157
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25648
Ext.Price$0.25648
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25648 | $0.25648 |
| 10 | $0.17697 | $1.76970 |
| 50 | $0.15559 | $7.77950 |
| 100 | $0.13679 | $13.67900 |
| 500 | $0.12565 | $62.82500 |
| 1000 | $0.11541 | $115.41000 |
| 3000 | $0.10174 | $305.22000 |
